We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-SFP2196H network transceiver module 1000 Mbit/s SFP
SKU
MO-SFP2196H
£62.98
£52.48
In stock
1000BASE-SX SFP, with DOM
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | MO-SFP2196H |
|---|---|
| EAN | 5711045425240 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 200 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Duplex system | Full |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview MO-SFP2196H network transceive...
£62.98
£52.48
|
Popular
DELL 407-BBOU network transceiver modu...
£61.85
£51.54
|
DELL 407-BBOP network transceiver modu...
£57.53
£47.94
|
Recommended
StarTech.com HP JD094B Compatible SFP+...
£64.73
£53.94
|
Hot Product
Ubiquiti U Fiber GPON, B+ network tran...
£66.53
£55.44
|
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
£64.87
£54.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-SFP2196H
|
407-BBOU
|
407-BBOP
|
JD094BST
|
UF-GP-B+
|
SFP10GBLRST
|
| Manufacturer |
Lanview
|
DELL
|
DELL
|
StarTech.com
|
Ubiquiti
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
2500 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account