We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview RAS600BL rack accessory Shelf
SKU
RAS600BL
£44.94
£37.45
In stock
by Logon D=600 SLIDING SHELF BLACK
Category: Rack Accessories
| SKU | RAS600BL |
|---|---|
| EAN | 5420016845498 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
19" Sliding Shelf for 1 U for cabinets D: 600mm
Dimensions(mm): W:482 x D: 345 x H: 45
Maximum static load(kg) : 30
Color: RAL 9005
Sliding shelves are cabinet shelves adaptable to LOGON cabinets, with 4 connection points, movable within the depth and bearing ventilation slots thereon.
Dimensions(mm): W:482 x D: 345 x H: 45
Maximum static load(kg) : 30
Color: RAL 9005
Sliding shelves are cabinet shelves adaptable to LOGON cabinets, with 4 connection points, movable within the depth and bearing ventilation slots thereon.
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Preassembled | Yes |
| Type | Shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Housing material | Steel |
| Perforated | Yes |
| Number of attachment points | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 2.26 kg |
| Mounting depth (min) | 37.5 cm |
| Mounting depth (max) | 47.5 cm |
| Width | 465 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 345 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.26 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Shelf |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Dimensions (WxDxH) | 482 x 345 x 44 mm |
| Static load | 30 Kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 482 x 345 x 44 mm |
| Static load | 30 Kg |
You may also be interested in
| Product |
Lanview RAS600BL rack accessory Shelf
£44.94
£37.45
|
Recommended
APC 1U 19" Black Modular Toolless...
£63.02
£52.52
|
Popular
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un...
£36.13
£30.11
|
APC 1U Airflow Management Blanking Pan...
£46.73
£38.94
|
Bestseller
StarTech.com 1U High-density Brush Str...
£45.38
£37.82
|
Hot Product
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un...
£42.85
£35.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAS600BL
|
AR8136BLK
|
CABSHELF
|
AR8108BLK
|
CMBRUSH1U
|
CABSHELFV
|
| Manufacturer |
Lanview
|
APC
|
StarTech.com
|
APC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
Shelf
|
Blank panel
|
Shelf
|
Blank panel
|
Cable management panel
|
Shelf
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account