We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview TUPS031 power distribution unit (PDU) 1U Black
SKU
TUPS031
£31.86
£26.55
In stock
19" rack mount power strip, 1U, 2m, 16A, with 8 x French Type E schuko socket
- To order a full box, please select the following quantity: 10 pcs.
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | TUPS031 |
|---|---|
| EAN | 3548388088991 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Model: Logon TUPS031
Power Strip 19" with switch
8-way
Specifications
8 way power strip for 19" installation
Full aluminium
With ON/OFF switch
Power Strip 19" with switch
8-way
Specifications
8 way power strip for 19" installation
Full aluminium
With ON/OFF switch
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Cable colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
| Maximum power | 4000 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.21 kg |
| Width | 510 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 58 mm |
| Package weight | 1.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.21 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview TUPS031 power distribution uni...
£31.86
£26.55
|
Cablenet 6 Way IEC - C13 Horizontal 1u...
£42.70
£35.58
|
Cablenet 8 Way IEC - C13 Horizontal 1u...
£43.87
£36.56
|
Hot Product
Cablenet 8 Way UK Horizontal 1u PDU wi...
£36.96
£30.80
|
Recommended
Cablenet 6 x (3.15Amp) Individually Fu...
£34.72
£28.93
|
Popular
Cablenet 6 Way IEC - C13 Horizontal 1u...
£34.37
£28.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TUPS031
|
IEC6HC14
|
IEC8HC14
|
PDU8H
|
PDP-PACK-6
|
IEC6H
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| AC outlets quantity |
N/A
|
6
|
8
|
8
|
6
|
6
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account