40B00135EU
In stock
Thunderbolt 4, 8K, 40Gbps
Category: Notebook Docks & Port Replicators
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 40B00135EU |
| EAN | 0195348677325 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
The ThinkPad Universal Thunderbolt™ 4 Dock supports upto 100W PD, Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support, silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and data transfer rates upto 40 Gbps (depending on host system and peripheral processing capability, file attributes, and other configuration and operating environment factors)
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Certification | cULus, FCC, ICES, NOM |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Input current | 6.75 A |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply | 135 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |
| Design | |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |