32U631A-B.AEKQ
In stock
32” QHD IPS 100Hz Monitor with HDR10 and USB Type-C™ 15W PD
  • 32" QHD (2560x1440) IPS Display
  • USB Type-C 15W Power Delivery
  • HDR10 with up to 99% sRGB color gamut expression
  • 100Hz Refresh Rate, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer
  • 3-Side Borderless Design
  • Reader Mode, Super Slim Stand
  • Customize Your Screen View with the Switch App1
More Information
SKU 32U631A-B.AEKQ
EAN 8806096358597
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Vivid Visuals at Wide Viewing Angles.
Experience exceptional picture quality with the 32" QHD (2560x1440) display, with IPS technology for vivid and vibrant visuals - even at wider viewing angles.
100Hz Smoother, Seamless Visuals
With a 100Hz refresh rate and 5ms(GTG) response time, on screen visuals are rendered clearly for ultra-smooth motion and fluidity.
Bold Color on a 32" Screen
Multiple Devices-One Cable
Seamlessly connect to external devices or charge your laptop with the convenience of USB Type-C™ with up to 15W power delivery.
Easy Viewing, Comfortable Reading
Action As It Happens
Never In The Dark
Customize Your Screen View with the Switch App
Sleek Stand, Maximum Desktop Efficiency
Virtually Borderless Design
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
HD typeQuad HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2727 x 0.2727 mm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Country of originChina
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports1
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
Headphone outputs1
HDMIYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to15 W
Technical details
Height (without stand)419.4 mm
Depth (without stand)46.8 mm
Width (without stand)714.2 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Country of originChina
Power supply typeExternal
Weight (with stand)6.5 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)31 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours20 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours28 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)419.4 mm
Depth (without stand)46.8 mm
Width (without stand)714.2 mm
Width (with stand)714.2 mm
Depth (with stand)235 mm
Height (with stand)512.6 mm
Weight (with stand)6.5 kg
Weight (without stand)5.4 kg
Package width800 mm
Package depth159 mm
Package height593 mm
Package weight8.8 kg
Packaging data
Package width800 mm
Package depth159 mm
Package height593 mm
Package weight8.8 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedHDMI
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
Features
Other features
Height (without stand)419.4 mm
Depth (without stand)46.8 mm
Width (without stand)714.2 mm
USB Power Delivery up to15 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32U631A-B computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black