We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 100m Fibre Optic USB 3.2 Type C Extender
SKU
43312
£364.46
£303.72
In stock
100m Fibre Optic USB 3.2 Type C Extender
- Extends USB 3.2 Gen 2 connections up to 100m
- Supports data transfer rates up to 10Gbps
- Uses standard andldquo;off the shelfandrdquo; LC duplex fibre cabling
- Resistant to RF and EM Interference for use in highly sensitive areas
- 2 year warranty
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | 43312 |
|---|---|
| EAN | 4002888433129 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Fibre Optic USB extenders allow USB signals to be extended far beyond the limits of traditional copper cable solutions. The Lindy 100m Fibre Optic USB 3.2 Type C Extender supports SuperSpeed transfer rates of up to 10Gbps. This Extender is a complete and compact two-part hardware solution comprising of a transmitter that connects directly to the user's computer and receiver that connects to the USB peripheral, using andldquo;off the shelfandrdquo; LC duplex fibre cabling.
The extender is ideal for long distance use with remote desktop links, industrial control systems, surveillance control rooms and external storage applications. This device is fully compatible with, and can be used to extend signals from, 4K USB webcams and video conferencing systems. Utilising fibre optic transmission, this extender provides high resistance to EMI and RFI, perfect for use in andldquo;noisyandrdquo; areas such as hospitals, large retail installations or industrial buildings. The Fibre Optic USB 3.2 Type C Extender is supplied with a USB Type A to Micro-B cable which can be attached to a second USB port or to a USB Power supply (not included) should additional power be required.
Please note that DisplayPort Alternate Mode is not supported.
Please note: This Extender is not backwards compatible with USB 2.0.
Information about USB 3.0, 3.1 and 3.2
USB 3.0, USB 3.1 and USB 3.2 PCs, cables and devices are all compatible with each other, when using either a USB Type A or USB Type C host interface.USB 3.0, USB 3.1 Gen 1 and USB 3.2 Gen 1 all support data transfer rates up to 5 Gbps.USB 3.1 Gen 2 and USB 3.2 Gen 2 both support data transfer rates up to 10 Gbps.
The extender is ideal for long distance use with remote desktop links, industrial control systems, surveillance control rooms and external storage applications. This device is fully compatible with, and can be used to extend signals from, 4K USB webcams and video conferencing systems. Utilising fibre optic transmission, this extender provides high resistance to EMI and RFI, perfect for use in andldquo;noisyandrdquo; areas such as hospitals, large retail installations or industrial buildings. The Fibre Optic USB 3.2 Type C Extender is supplied with a USB Type A to Micro-B cable which can be attached to a second USB port or to a USB Power supply (not included) should additional power be required.
Please note that DisplayPort Alternate Mode is not supported.
Please note: This Extender is not backwards compatible with USB 2.0.
Information about USB 3.0, 3.1 and 3.2
USB 3.0, USB 3.1 and USB 3.2 PCs, cables and devices are all compatible with each other, when using either a USB Type A or USB Type C host interface.USB 3.0, USB 3.1 Gen 1 and USB 3.2 Gen 1 all support data transfer rates up to 5 Gbps.USB 3.1 Gen 2 and USB 3.2 Gen 2 both support data transfer rates up to 10 Gbps.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| Output interface | LC |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Male |
| Technical details | |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Bidirectional | Yes |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Performance | |
| Maximum cable length | 100 m |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Bidirectional | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Maximum cable length | 100 m |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate (max) | 10 Gbit/s |
| Bidirectional | Yes |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Power supply input voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 9 mm |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Lindy 100m Fibre Optic USB 3.2 Type C...
£364.46
£303.72
|
Popular
StarTech.com PCI Express to 4 Slot PCI...
£359.26
£299.38
|
Bestseller
Broadcom HBA 9500-8e interface cards/a...
£493.75
£411.46
|
Hot Product
Adaptec SmartRAID 3102E-8i interface c...
£311.65
£259.71
|
Recommended
Broadcom HBA 9500-8i interface cards/a...
£391.33
£326.11
|
New
HP NVIDIA Mellanox ConnectX-6 LX Dual...
£379.00
£315.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
43312
|
PEX2PCI4
|
05-50075-01
|
2304200-R
|
05-50134-01
|
436M8AA
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
Broadcom
|
Adaptec
|
Broadcom
|
HP
|
| Host interface |
USB Type-C
|
N/A
|
PCIe
|
PCIe
|
PCIe
|
RJ-45
|
| Internal |
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
LC
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SFP28
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account