We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Makita DC18WA cordless tool battery / charger Battery charger
SKU
DC18WA
£26.10
£21.75
In stock
Li-Ion 14.4V-18V, 150 x 100 x 65 mm
Category: Cordless Tool Batteries & Chargers
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Brand compatibility | Makita |
| Product type | Battery charger |
| SKU | DC18WA |
| EAN | 0088381371575 |
| Manufacturer | Makita |
| Availability | Y |
Charger for G-series tool batteries. Charger is not compatible with other Makita brand Li-ion (CXT® / LXT®) batteries.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery charger |
| Brand compatibility | Makita |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Battery charger width | 15 cm |
| Battery charger depth | 10 cm |
| Battery charger height | 6.5 cm |
You may also be interested in
| Product |
Makita DC18WA cordless tool battery /...
£26.10
£21.75
|
2-Power PTH0038A cordless tool battery...
£31.99
£26.66
|
|---|---|---|
| SKU |
DC18WA
|
PTH0038A
|
| Manufacturer |
Makita
|
2-Power
|
| Product type |
Battery charger
|
Battery
|
| Brand compatibility |
Makita
|
N/A
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|


Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account