We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Manhattan 10-port USB-C Charging Station, USB-C Output: 10x 20W, Max 200W, Mains AC power (inc US/EU/UK adapters)
SKU
102766
£98.12
£81.77
In stock
10-port USB-C Charging Station, USB-C Output: 10x 20W, Max 200W, Mains AC power (inc US/EU/UK adapters)
- Powerful 10-in-1 fast-charger for phones, tablets, portable game consoles and other mobile devices
- Ten USB-C Power Delivery (PD 3.0) ports delivering up to 20 W per port
- Extensive desktop charging solution for ten devices, ideal for families and offices
- Smart power distribution for the fastest charge to each device
- Overload, overcurrent and overheating protection
- Ten device storage bays, each 15 mm (0.6 in.) wide, for clutter-free use
- 20 W output ideal for charging the iPhone® Pro Max and iPhone® Plus at maximum speed
- Rubber feet for non-slip desktop use
- Two-pole on/off switch cuts power to all ports at once
- Durable plastic housing
- Internal power supply and three detachable 1.5 m power cords with EU, US, and UK plugs - ready for global use
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | 102766 |
|---|---|
| EAN | 0766623102766 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Desktop Fast-Charging Station - Smart and Safe 200W USB-C Charger for 10 Devices at Once
The Manhattan 10-Port USB Type-C Charging Station is the ultimate charging hub for busy households, offices, and shared workspaces. Plugging into any standard wall outlet, it keeps tablets, phones, cameras, Bluetooth headphones and portable game consoles charged and ready to go - all in one organized location. Ten wide bays fit most devices in their cases, keeping the countertop clean and clutter-free. That means everything can charge in one place, without having lots of chargers plugged into a power strip or devices spread all over your desk. It also means you'll have some freed-up USB chargers to stow in a bag for when you need to charge devices away from home or the office.
Safe and high-powered multi-device charging on 10 ports simultaneously
This desktop charging hub is ultra-powerful with 10 ports pumping out a total of 200 watts of power, which means simultaneous higher-powered multi-device charging. An adaptive smart chip detects and delivers the optimal charging current for connected devices. Ten USB-C Power Delivery (PD 3.0) ports deliver up to 20 W per port so newer iPhones®, iPads®, Samsung® Galaxy Tabs and other PD devices can have full batteries in a short amount of time. All ports feature smart, built-in safety measures to prevent short-circuits, over-voltage, over-current and overheating.
Great for families and offices
Tech-savvy families often own two or more mobile devices per family member, with big charging needs. Bring them together with this extensive fast-charging solution and enjoy a phone-free dinner table. In offices and conference rooms, it gives your co-workers access to charging when they need it.
The Manhattan 10-Port USB Type-C Charging Station is the ultimate charging hub for busy households, offices, and shared workspaces. Plugging into any standard wall outlet, it keeps tablets, phones, cameras, Bluetooth headphones and portable game consoles charged and ready to go - all in one organized location. Ten wide bays fit most devices in their cases, keeping the countertop clean and clutter-free. That means everything can charge in one place, without having lots of chargers plugged into a power strip or devices spread all over your desk. It also means you'll have some freed-up USB chargers to stow in a bag for when you need to charge devices away from home or the office.
Safe and high-powered multi-device charging on 10 ports simultaneously
This desktop charging hub is ultra-powerful with 10 ports pumping out a total of 200 watts of power, which means simultaneous higher-powered multi-device charging. An adaptive smart chip detects and delivers the optimal charging current for connected devices. Ten USB-C Power Delivery (PD 3.0) ports deliver up to 20 W per port so newer iPhones®, iPads®, Samsung® Galaxy Tabs and other PD devices can have full batteries in a short amount of time. All ports feature smart, built-in safety measures to prevent short-circuits, over-voltage, over-current and overheating.
Great for families and offices
Tech-savvy families often own two or more mobile devices per family member, with big charging needs. Bring them together with this extensive fast-charging solution and enjoy a phone-free dinner table. In offices and conference rooms, it gives your co-workers access to charging when they need it.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Overload, Charge overcurrent, Overheating, Over voltage |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 10 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 10 |
| Design | |
| Product colour | White, Grey |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Input current | 3 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter power | 20 W |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 20 W |
| Port 3 output power | 20 W |
| Port 4 output power | 20 W |
| Port 5 output power | 20 W |
| Port 6 output power | 20 W |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Overload, Charge overcurrent, Overheating, Over voltage |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 128 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 83 mm |
| Weight | 1.33 kg |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.53 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.53 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Colour | |
| Product colour | White, Grey |
| Other features | |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Manhattan 10-port USB-C Charging Stati...
£98.12
£81.77
|
New
Datalogic 94A150062 mobile device char...
£138.19
£115.16
|
Motorola PS1450 mobile device charger...
£105.32
£87.77
|
Bestseller
Zebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device...
£91.15
£75.96
|
Popular
Getac GAD2X4 mobile device charger Lap...
£98.36
£81.97
|
Recommended
Zebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile devic...
£79.50
£66.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
102766
|
94A150062
|
PS1450
|
PWR-BGA12V108W0WW
|
GAD2X4
|
CRD-MPM-1SCHGEU1-01
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Getac
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account