We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Maxell 18586300 household battery Single-use battery CR2032 Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2)
SKU
18586300
£13.36
£11.13
In stock
Lithium Manganese Dioxide, 220 mAh, 3V
- 5 battery strip
- Suitable for devices that use coin cells
- Use by date on pack
- Made in Japan
Category: Household Batteries
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
|---|---|
| Battery size | CR2032 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 18586300 |
| EAN | 4902580131258 |
| Manufacturer | Maxell |
| Availability | Y |
CR2032 (5x1) Card Coin cell batteries have become evermore popular over the years and are found in a number of small electronic devices and products including medical devices such as children’s thermometers all the way through to every day products such as watches, calculators, toys, car key fobs, flameless candles and much more. In addition to this, they feature excellent leakage resistance. Please dispose of used batteries in a responsible manner. Keep out of reach of small children.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2032 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 5 pc(s) |
| Battery capacity | 220 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 5 pc(s) |
| Battery capacity | 220 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 3.2 mm |
| Weight | 3 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Maxell 18586300 household battery Sing...
£13.36
£11.13
|
Recommended
Duracell HR3-B household battery Recha...
£13.12
£10.93
|
Hot Product
Duracell HR6-B household battery Recha...
£11.10
£9.25
|
Popular
Duracell Rechargeable D Size 2 Pack Re...
£16.01
£13.34
|
Varta CR 15 H270 Single-use battery CR...
£11.68
£9.73
|
Bestseller
Duracell StayCharged AAA 4 Pack Rechar...
£14.27
£11.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
18586300
|
HR3-B
|
HR6-B
|
HR20
|
06206301402
|
HR03-A
|
| Manufacturer |
Maxell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
CR2
|
N/A
|
| Battery technology |
Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Lithium
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account