We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect C19PLUG power cable Black
SKU
C19PLUG
£10.00
£8.33
In stock
C19 Power Connector Female
Category: Power Cables
| SKU | C19PLUG |
|---|---|
| EAN | 5704327790686 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The MicroConnect IEC Power Adaptor C19 Plug provides a reliable and robust solution for adapting power connections. This adapter is designed to convert standard power inputs to a C19 plug, ensuring compatibility with a wide range of high-power devices and equipment. Built with premium quality materials and adhering to strict European design standards, the C19PLUG guarantees a secure and stable power connection. Ideal for data centers, server rooms, and other high-demand environments, this adapter exemplifies MicroConnect's commitment to pioneering innovation in connectivity solutions, offering a dependable and efficient power solution backed by over 20 years of industry expertise.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector gender | Male |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 46 g |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 56 g |
| Packaging data | |
| Package width | 154 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 56 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect C19PLUG power cable Black
£10.00
£8.33
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.35
£6.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.37
£7.81
|
C2G 3m Power Cable Black
£8.16
£6.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C19PLUG
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
2119140
|
PWR0004E
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Epson
|
2-Power
|
C2G
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account