We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect CAT6 FTP to USB A-C adapter cable, 1 meter
SKU
MC-RJ45USBC-01
£17.78
£14.82
In stock
CAT6 FTP to USB A-C adapter cable, 1 meter
- USB C 3.0
Category: Cable Gender Changers
| SKU | MC-RJ45USBC-01 |
|---|---|
| EAN | 5715063466841 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Network connection without a network socket using a combined cable. This cable connects devices with only USB-C or USB-A ports to a high-speed wired network, eliminating the need for a bulky RJ45 adapter.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | RJ45 |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect CAT6 FTP to USB A-C adapt...
£17.78
£14.82
|
Hot Product
Microconnect DPHDMI cable gender chang...
£16.72
£13.93
|
Popular
StarTech.com SATA to 2.5in or 3.5in ID...
£23.48
£19.57
|
Intellinet 2-Port Modular Distributor,...
£16.31
£13.59
|
Bestseller
StarTech.com 2 Port Panel Mount USB 3....
£17.94
£14.95
|
Recommended
StarTech.com Cat5e RJ45 Modular Inline...
£20.53
£17.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-RJ45USBC-01
|
DPHDMI
|
SAT2IDEADP
|
504195
|
USB3SPNLAFHD
|
RJ45COUP10PK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account