We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect DISPLAYPORT-DUMMY1 DisplayPort cable 0 m Black
SKU
DISPLAYPORT-DUMMY1
£17.35
£14.46
In stock
Universel Virtuel Display adapter DP DisplayPort Dummy Plug
- Maximum 3840x2160 17Hz.
Category: DisplayPort Cables
| Connector 2 gender | No |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Cable length | 0 m |
| SKU | DISPLAYPORT-DUMMY1 |
| EAN | 5704174064381 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
After plugging it in, it will be virtualized as a display, which will solve the problem if not connecting the display with a black screen or the lowest resolution state during remote control. This part can also solve the situation if the monitor cannot be turned on without connecting the monitor, and the graphics card does not work. This part does not need a driver.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Package weight | 12 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 15 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 12 g |
| Weight | 2 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 15 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect DISPLAYPORT-DUMMY1 Displa...
£17.35
£14.46
|
Bestseller
StarTech.com 10ft (3m) DisplayPort 1.2...
£14.92
£12.43
|
Popular
Lenovo 2m Mini-DisplayPort to DisplayP...
£15.80
£13.17
|
Recommended
Lindy 2m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£14.48
£12.07
|
New
Lindy 3m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£14.38
£11.98
|
Lindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£18.35
£15.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DISPLAYPORT-DUMMY1
|
DISPLPORT10L
|
0B47091
|
41057
|
41058
|
41059
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 2 |
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account