We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect DPDVI cable gender changer DisplayPort DVI-D Dual Link 24+5 Grey
SKU
DPDVI
£12.02
£10.02
In stock
DisplayPort 1.2 to DVI-D Adapter
- Plug with lock for secure connections
- Gold contacts for enhanced signal transmission
- Chipset: PS8121E
Category: Cable Gender Changers
| SKU | DPDVI |
|---|---|
| EAN | 4040849817205 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This adapter are used for connecting DVI-I terminals to a computer's Displayport. It works perfectly for projectors, LCD / LED and TFT monitors
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Dual Link DVI | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 | DVI-D Dual Link 24+5 |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Dual Link DVI | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Grey |
| HDCP | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package weight | 26 g |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect DPDVI cable gender change...
£12.02
£10.02
|
Lindy HDMI Female to DVI-D Male Adapter
£10.06
£8.38
|
Recommended
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£13.26
£11.05
|
Popular
Microconnect DPHDMI cable gender chang...
£16.72
£13.93
|
Bestseller
Digitus USB 2.0 serial adapter
£14.52
£12.10
|
Hot Product
Lindy RJ-45 inline coupler UTPCat.6
£10.30
£8.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DPDVI
|
41228
|
DP2HDMIADAP
|
DPHDMI
|
DA-70156
|
34009
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Digitus
|
Lindy
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account