We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-USB3.1CCHAR3B USB cable USB 2.0 3 m USB A USB C Black
SKU
ECO-USB3.1CCHAR3B
£11.80
£9.83
In stock
ReConnect USB-C 3.2 Gen 1 to USB-A 2.0 cable, 3m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- For super-fast synching and charging at up to 3A
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Support QC3.0
- for synchronising and charging
- small USB-C connector can be used on both sides
Category: USB Cables
| SKU | ECO-USB3.1CCHAR3B |
|---|---|
| EAN | 5715063597507 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable, 3m is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer, ensuring efficient performance for your devices.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable, 3m is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer, ensuring efficient performance for your devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight | 97 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 97 g |
| Package weight | 112 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 112 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-USB3.1CCHAR3B USB cab...
£11.80
£9.83
|
New
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£15.79
£13.16
|
Bestseller
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.45
£12.04
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
Hot Product
Microconnect USB3.0AA5B USB cable USB...
£10.88
£9.07
|
Digitus USB 2.0 Active Extension Cable
£17.09
£14.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-USB3.1CCHAR3B
|
8-0754-12
|
90A051945
|
519779
|
USB3.0AA5B
|
DA-70130-4
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Microconnect
|
Digitus
|
| Connector 2 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account