We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect FIB440415P InfiniBand/fibre optic cable 15 m LC Violet
SKU
FIB440415P
£22.56
£18.80
In stock
Optical Fibre Cable, LC-LC, Multimode, Duplex, OM4 (Erica Violet) 15m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
- Lives up to the standards: EN 186000‐1, IEC 61300.
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 15 m |
|---|---|
| SKU | FIB440415P |
| EAN | 5711045249587 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
OM4 patch cords are used to connect high speed and legacy networks like 10/40/100 gigabit ethernet, fast ethernet and ethernet. This 50/125 OM4 multimode fiber optic cable is ideal for connecting 40G BIDI SR, 10G SR, QSFP+, SFP+ transceivers etc. for 10G/40G/100G Ethernet connections and is the preferred fiber specification for 40G/100G applications. Multimode patch cords are manufactured using LSZH cable and conform to Telcordia, EIA TIA or IEC standards.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Violet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 110 g |
| Cable length | 15 m |
| Package width | 182 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 112 g |
| Packaging data | |
| Package width | 182 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 112 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect FIB440415P InfiniBand/fib...
£22.56
£18.80
|
Popular
StarTech.com 10m Fiber Optic Cable - M...
£21.10
£17.58
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-H10GB-CU1M Comp...
£31.86
£26.55
|
StarTech.com 10m Fiber Optic Cable - S...
£21.16
£17.63
|
StarTech.com 10m (30ft) LC/UPC to LC/U...
£29.14
£24.28
|
Hot Product
StarTech.com 5m (16.4ft) LC/UPC to LC/...
£21.49
£17.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FIB440415P
|
50FIBLCLC10
|
SFPCMM1M
|
SMFIBLCLC10
|
A50FBLCLC10
|
A50FBLCLC5
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account