We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect FIB442150 InfiniBand/fibre optic cable 150 m LC Blue
SKU
FIB442150
£69.37
£57.81
In stock
Optical Fibre Cable, LC-LC, Multimode, Duplex, OM3 (Aqua Blue) 150m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 150 m |
|---|---|
| SKU | FIB442150 |
| EAN | 5711045073212 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The 50/125µm OM3 multimode bend insensitive fiber optic cable is less attenuation when bent or twisted compared with traditional optical fiber cables and this will make the installation and maintenance of the fiber optic cables more efficient. This 50/125 OM3 multimode fiber optic cable is ideal for connecting 10G SR, 10G LRM, SFP+ transceivers etc. for 10G/40G/100G Ethernet connections and is the preferred fiber specification for 10G Ethernet connections. The multimode patch cords are manufactured using LSZH cables which conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 150 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 1 kg |
| Cable length | 150 m |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.5 kg |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 150 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect FIB442150 InfiniBand/fibr...
£69.37
£57.81
|
Bestseller
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
£82.92
£69.10
|
Hot Product
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m InfiniBand/...
£73.21
£61.01
|
Cisco Meraki MA-CBL-TA-1M InfiniBand/f...
£73.55
£61.29
|
Popular
DELL 470-AAVG InfiniBand/fibre optic c...
£64.73
£53.94
|
Recommended
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
£60.29
£50.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FIB442150
|
SFP-H10GB-CU5M=
|
SFP-H10GB-CU2M=
|
MA-CBL-TA-1M
|
470-AAVG
|
SFP-H10GB-CU1M=
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
DELL
|
Cisco
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account