We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect FIB551001 InfiniBand/fibre optic cable 1 m LC Green
SKU
FIB551001
£8.99
£7.49
In stock
Optical Fibre Cable, LC-LC, Multimode, Duplex, OM5 (Lime Green) 1m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| SKU | FIB551001 |
| EAN | 5711783852476 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Due to the demand of the continuously increasing bandwith, the fiber patch cables aslo has updated quality. The latest version is Multimode OM5, also known as WBMMF (WideBrand MultiMode Fiber). This is made to meet the growing bandwith requirements.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM5 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.2 dB |
| Product colour | Green |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 8 g |
| Cable length | 1 m |
| Package width | 187 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
| Package width | 187 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.2 dB |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect FIB551001 InfiniBand/fibr...
£8.99
£7.49
|
Microconnect FIB4210015 InfiniBand/fib...
£9.24
£7.70
|
Recommended
StarTech.com Fiber Optic Cable - Multi...
£12.95
£10.79
|
Popular
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£13.24
£11.03
|
Microconnect FIB411001 InfiniBand/fibr...
£9.06
£7.55
|
Bestseller
Microconnect FIB422003 InfiniBand/fibr...
£9.92
£8.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FIB551001
|
FIB4210015
|
FIBSTSC2
|
FIBLCSC1
|
FIB411001
|
FIB422003
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account