We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect FISCSC cable gender changer Green
SKU
FISCSC
£4.70
£3.92
In stock
SC Multimode Duplex Adapter
Category: Cable Gender Changers
| SKU | FISCSC |
|---|---|
| EAN | 5705965875285 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The MicroConnect FISCSC Adapter SC-SC Duplex Multimode provides a reliable and high-quality connection for your fiber optic network. This adapter is designed for multimode fiber optic cables with SC connectors, ensuring seamless connectivity between devices. Its duplex configuration allows for simultaneous transmission and reception of data, optimizing network performance. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise in connectivity solutions with this adapter, guaranteeing premium quality and dependable performance. Ideal for various networking applications, this adapter ensures secure and efficient data transfer within your multimode fiber optic infrastructure.
| Performance | |
|---|---|
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Green |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 79 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package weight | 10 g |
| Technical details | |
| Product colour | Green |
| Housing material | Plastic |
| Design | |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Green |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect FISCSC cable gender chang...
£4.70
£3.92
|
Hot Product
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.42
£4.52
|
Recommended
StarTech.com Replacement USB Keyboard...
£5.29
£4.41
|
StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Mod...
£3.85
£3.21
|
Popular
StarTech.com DB9 to DB25 Serial Adapte...
£3.79
£3.16
|
Bestseller
StarTech.com Replacement PS/2 Keyboard...
£4.67
£3.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FISCSC
|
HDHDPORT-005
|
GC46FMKEY
|
NM9MF
|
AT925MF
|
GC46MFKEY
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account