We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect HDM191950V2.1OP HDMI cable 50 m HDMI Type A (Standard) Black
SKU
HDM191950V2.1OP
£129.64
£108.03
In stock
Premium Premium Optic Fiber HDMI 8K Cable 50m
- Supporting 8K60Hz, 48Gbps
- Sampling : YUV 4:4:4
- Outer Diameter: 4,5mm, very flexible
- Compatible with HDMI 2.1 standard
- Supports EDID, CEC, HDCP (2.2), HDR (High Dynamic Range ), HEC, eARC
- Hybrid optical cable with fibre and copper wire
- Has Source & Display clearly printed on the connector for easy identification
- No loss of signal – delivering crystal clear digital images instantly
- Low RFI / EMI profile for sensitive applications
- Has high pulling strength and compression load
Category: HDMI Cables
| SKU | HDM191950V2.1OP |
|---|---|
| EAN | 5715063470336 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical HDMI 2.1 cable connects devices across long distances up to 100m without data loss – even in sensitive applications. It contains both fiber optic and copper cores, it is lightweight, flexible and has an ultra-small bend radius which makes it perfectly suitable for all kinds of installations.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical HDMI 2.1 cable connects devices across long distances up to 100m without data loss – even in sensitive applications. It contains both fiber optic and copper cores, it is lightweight, flexible and has an ultra-small bend radius which makes it perfectly suitable for all kinds of installations.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 50 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Fiber optic |
| HDMI version | 2.1 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported video modes | 480p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 231 mm |
| Package height | 75 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 231 mm |
| Package height | 75 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect HDM191950V2.1OP HDMI cabl...
£129.64
£108.03
|
Popular
StarTech.com 98ft (30m) Active HDMI Ca...
£107.39
£89.49
|
Hot Product
Lindy 15m Standard HDMI Cable, Gold Line
£121.88
£101.57
|
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
£120.42
£100.35
|
Microconnect Premium Optic HDMI Cable...
£124.49
£103.74
|
Bestseller
Lindy 20m Fibre Optic Hybrid Micro-HDM...
£177.20
£147.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM191950V2.1OP
|
HDMM30MA
|
37867
|
HDM191940V2.0OP
|
HDM191950V2.0OP
|
38321
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Lindy
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account