We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect HDM19F19F cable gender changer HDMI Black
SKU
HDM19F19F
£6.40
£5.33
In stock
HDMI Adapter
- Max resolution: 4K@60Hz
- HDMI to HDMI
- Plug and play: With full support for plug-and-play installation, this PC video adapter is easy to setup with no software, drivers or external power adapter required
Category: Cable Gender Changers
| SKU | HDM19F19F |
|---|---|
| EAN | 5705965855775 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This MicroConnect HDMI to HDMI adapter allows you to connect two HDMI cables so you will reach a longer length and thereby save money from having to buy a new longer HDMI cable.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector gender | Female/Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Performance | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 158 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package weight | 14 g |
| Technical details | |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect HDM19F19F cable gender ch...
£6.40
£5.33
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.42
£4.52
|
Recommended
StarTech.com Replacement USB Keyboard...
£5.29
£4.41
|
Popular
StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable...
£9.46
£7.88
|
Bestseller
StarTech.com HDMI to HDMI Adapter, Hig...
£9.44
£7.87
|
StarTech.com Replacement PS/2 Keyboard...
£5.14
£4.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM19F19F
|
HDHDPORT-005
|
GC46FMKEY
|
HDMIDVIFM
|
GCHDMIFF
|
GC46MFKEY
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account