We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect HDMI 2.0 Extension Cable, 2m
SKU
HDM19192FV2.0
£8.06
£6.72
In stock
HDMI 2.0 4K, 60Hz, 18Gb/s, black 2m
- HDMI 2.0 4K60Hz
- 18Gbps
- Support YUV sampling: 4:4:4
- HDCP 2.2
- Great Performance
- AWG 30
Category: HDMI Cables
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | HDM19192FV2.0 |
| EAN | 5704174804376 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Ultra High-Speed 4K@60Hz 18Gbit HDMI 2.0 Extension Cable with Dynamic HDR and Audio Return Channel (ARC). Supports resolutions up to 4K and refresh rates up to 60Hz.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 110 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 110 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect HDMI 2.0 Extension Cable,...
£8.06
£6.72
|
Recommended
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable...
£11.38
£9.48
|
Microconnect HDMI High Speed extension...
£9.46
£7.88
|
Popular
Microconnect HDMI High Speed extension...
£10.92
£9.10
|
Hot Product
Microconnect HDMI High Speed cable, 1m
£6.90
£5.75
|
Microconnect HDMI High Speed cable, 1m
£8.98
£7.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM19192FV2.0
|
HDMIEXTAA6IN
|
HDM19191FV1.4
|
HDM19193FV1.4
|
HDM19191V1.4FC
|
HDM19191V1.4A
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account