We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-2XUSBC-100W USB cable USB 2.0 1 m USB C Black
SKU
MC-2XUSBC-100W
£16.63
£13.86
In stock
1-in-2 PD100W USB-C to USB-C×2 Splitter Cable, 1,55 meter
- Two ports simultaneously charging: 65W + 35W
- Support 480Mbps
- Nylon braided
- Aluminium alloy shell
- TPE Halogenfree Jacket
- OD:4.2mm
- 1 meter + 0,55 meter
Category: USB Cables
| Cable length | 1.55 m |
|---|---|
| Connector 2 | 2 x USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | MC-2XUSBC-100W |
| EAN | 5715063461037 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
The MC-2XUSBC-100W is a 1-in-2 PD100W USB-C to USB-C splitter cable, engineered to split one USB-C connection into two, allowing you to power two devices simultaneously. This 1.55-meter cable supports Power Delivery (PD) up to 100W, ensuring rapid and efficient charging for compatible laptops, tablets, and smartphones. Benefit from MicroConnect's pioneering innovation in connectivity solutions, experience the premium quality in a cable designed to meet European standards, that reflects our 20+ years of expertise. Ideal for users needing to charge multiple devices from a single power source, this splitter cable offers both convenience and reliable performance.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Connector adapter type | USB C |
| Connector adapter | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Weight | 43 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 43 g |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect MC-2XUSBC-100W USB cable...
£16.63
£13.86
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£19.27
£16.06
|
Hot Product
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£15.79
£13.16
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.45
£12.04
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
Digitus USB 2.0 Active Extension Cable
£17.09
£14.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-2XUSBC-100W
|
90A052065
|
8-0754-12
|
90A051945
|
519779
|
DA-70130-4
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Digitus
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account