We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-DP-8K-100V2.0B DisplayPort cable 1 m Black
SKU
MC-DP-8K-100V2.0B
£12.17
£10.14
In stock
8K DisplayPort 2.0 Cable 1m Black
- Resolution up to: 8K (60Hz), 5K (120Hz), 4K2K (240Hz)
- Plug with lock for secure connections
- Gold-plated connectors for improved signal transmission
Category: DisplayPort Cables
| SKU | MC-DP-8K-100V2.0B |
|---|---|
| EAN | 5715063474525 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
DisplayPort (DP) is a digital display interface developed by a consortium of PC and chip manufactures and standardized by the Video Electronics Standards Association (VESA). This high performance HD digital video and audio cable is made for connecting monitors, laptops, projectors or graphic cards interface to a monitor with DisplayPort interface.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of shielding layers | 3 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| DisplayPort version | 2.0 |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2880p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 80 g |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 290 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Package weight | 90 g |
| Weight | 80 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 290 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-DP-8K-100V2.0B Display...
£12.17
£10.14
|
Hot Product
StarTech.com 10ft (3m) DisplayPort 1.2...
£14.92
£12.43
|
Recommended
StarTech.com 10ft (3m) Mini DisplayPor...
£13.68
£11.40
|
Popular
Lenovo 2m Mini-DisplayPort to DisplayP...
£15.80
£13.17
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (2m) DisplayPort 1.2...
£12.89
£10.74
|
StarTech.com 6ft (2m) Mini DisplayPort...
£10.55
£8.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-DP-8K-100V2.0B
|
DISPLPORT10L
|
MDP2DPMM10
|
0B47091
|
DISPLPORT6L
|
MDP2DPMM6
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account