We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MDPHDMI3 video cable adapter 3 m Mini DisplayPort HDMI White
SKU
MDPHDMI3
£10.43
£8.69
In stock
Mini DisplayPort 1.2 - HDMI Cable, 2m
- Max. Resolution: Full HD 1920 x 1080p@60Hz
- Gold-Plated connectors
- Incl. audio transmission
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 | HDMI |
|---|---|
| Connector 1 | mini DisplayPort |
| Cable length | 3 m |
| SKU | MDPHDMI3 |
| EAN | 5711045061394 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Mini DisplayPort to HDMI digital HD cable enables you to convert Mini DisplayPort signals to HDMI signals. It could be for transmitting HD video signals from a computer to a monitor with HDMI interface including audio transmission.
| Features | |
|---|---|
| Chipset | PS8121E |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | White |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 4.8 mm |
| Weight | 20 g |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 102 g |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect MDPHDMI3 video cable adap...
£10.43
£8.69
|
Cables Direct HDHDPORT-VGA-2M video ca...
£12.78
£10.65
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£8.69
£7.24
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£9.16
£7.63
|
Recommended
Lindy DVI-D Female to HDMI Male Adapte...
£9.61
£8.01
|
Lindy 0.2m DVI to VGA Adapter Cable
£14.72
£12.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MDPHDMI3
|
HDHDPORT-VGA-2M
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
41227
|
41222
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
HDMI
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account