We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030718 power cable Black 1.8 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030718
£6.05
£5.04
In stock
Power Cord EU Type C - C7, 1.8m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030718 |
|---|---|
| EAN | 5705965856369 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Compatibility | HP/Compaq - M23 series, M407 series, M425 series, M517 series, M525 series, M527 series, M627 series, R507 series, R607 series, R707 series, R717 series, R727 series, R818 series, R827 series, R927 series, R967 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 99 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 98 g |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 98 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | HP/Compaq - M23 series, M407 series, M425 series, M517 series, M525 series, M527 series, M627 series, R507 series, R607 series, R707 series, R717 series, R727 series, R818 series, R827 series, R927 series, R967 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE030718 power cable Blac...
£6.05
£5.04
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.39
£6.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£6.12
£5.10
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£6.12
£5.10
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Recommended
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£5.66
£4.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030718
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
PXTNB2SUK6
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account