We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030750 power cable Black 5 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030750
£8.89
£7.41
In stock
Power Cord EU Type C - C7, 5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030750 |
|---|---|
| EAN | 5712505166741 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 238 g |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 212 g |
| Packaging data | |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 212 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE030750 power cable Blac...
£8.89
£7.41
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.36
£6.97
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Equip High Quality Power Cord, C7 to 2...
£8.32
£6.93
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.11
£7.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030750
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
2119140
|
PXT101UK
|
112160
|
88516
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Epson
|
StarTech.com
|
Equip
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account