We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE040610 power extension 1 m Black
SKU
PE040610
£7.09
£5.91
In stock
Extension Cord C14 - C13, 1m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Extensions
| AC outlets quantity | 1 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| SKU | PE040610 |
| EAN | 5704327693222 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Extension Power Cord are used to connect computers, monitors and projector etc
| Features | |
|---|---|
| Core size | 1 mm² |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Conductor material | Copper |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 121 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 122 g |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 273 mm |
| Package height | 38 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE040610 power extension...
£7.09
£5.91
|
Microconnect GRU0063W power extension...
£9.66
£8.05
|
Microconnect GRU0033W power extension...
£9.78
£8.15
|
Popular
Cables Direct RB-02M04D power extensio...
£8.10
£6.75
|
Bestseller
connektgear 2m 6 Way Surge Protected E...
£8.50
£7.08
|
Recommended
connektgear 3m 6 Way Power Extension B...
£7.78
£6.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE040610
|
GRU0063W
|
GRU0033W
|
RB-02M04D
|
27-6020S
|
27-6030
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
connektgear
|
connektgear
|
| AC outlets quantity |
N/A
|
6
|
3
|
4
|
6
|
6
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account