We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE090420 power cable Black 2 m Power plug type G C13 coupler
SKU
PE090420
£7.74
£6.45
In stock
Power Cord UK Type G - C13, 2m
- Can be used in Cyprus, Great Britain (UK), Hong Kong, Ireland, Malaysia, Singapore
Category: Power Cables
| SKU | PE090420 |
|---|---|
| EAN | 5705965915097 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This UK Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Compatibility | Bixolon - SRP-350II, SRP-350plus, SRP-350plusII |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 266 g |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 238 g |
| Packaging data | |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 238 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | Bixolon - SRP-350II, SRP-350plus, SRP-350plusII |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect PE090420 power cable Blac...
£7.74
£6.45
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.36
£6.97
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Equip High Quality Power Cord, C7 to 2...
£8.32
£6.93
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.11
£7.59
|
Hot Product
Microconnect PE010518 power cable Blac...
£8.44
£7.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE090420
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
PXT101UK
|
112160
|
88516
|
PE010518
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Equip
|
C2G
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account