We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE100430 power cable Black 3 m Power plug type L C13 coupler
SKU
PE100430
£10.50
£8.75
In stock
Power Cord Italy Type L - C13, 3m - IMQ Approved
- Can be used in Chile, Italy, Lybia, South Tyrol
- IMQ Approved
Category: Power Cables
| SKU | PE100430 |
|---|---|
| EAN | 5711783377757 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Italy Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a Italy power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type L |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type L |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 342 g |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 278 g |
| Packaging data | |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 278 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE100430 power cable Blac...
£10.50
£8.75
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.11
£7.59
|
Hot Product
Microconnect PE010518 power cable Blac...
£8.41
£7.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE100430
|
FRU42T5035
|
2119140
|
PWR0004E
|
88516
|
PE010518
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Epson
|
2-Power
|
C2G
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account