We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE110418 power cable Black 1.8 m Power plug type B C13 coupler
SKU
PE110418
£8.57
£7.14
In stock
Power Cord US Type B - C13, 1.8m
- Can be used in Canada, Mexico, Taiwan, USA, Japan
Category: Power Cables
| SKU | PE110418 |
|---|---|
| EAN | 5705965982297 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This US Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a US power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | SVT |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.83 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Compatibility | HP/Compaq - 9000 -705, 9000 - 712/80, 9000 - 715/100, 9000 - 715/100XC, 9000 - 715/33, 9000 - 715/50, 9000 - 715/64, 9000 - 715/75, 9000 - 715/80, 9000 - 735, 9000 - 745i, E-PC 42, Vectra VA 6/xxx, Vectra XA 5/xxx, Visualize J210 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 15 A |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 201 g |
| Package width | 272 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 174 g |
| Packaging data | |
| Package width | 272 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 174 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 15 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | HP/Compaq - 9000 -705, 9000 - 712/80, 9000 - 715/100, 9000 - 715/100XC, 9000 - 715/33, 9000 - 715/50, 9000 - 715/64, 9000 - 715/75, 9000 - 715/80, 9000 - 735, 9000 - 745i, E-PC 42, Vectra VA 6/xxx, Vectra XA 5/xxx, Visualize J210 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE110418 power cable Blac...
£8.57
£7.14
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.35
£6.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.37
£7.81
|
C2G 3m Power Cable Black
£8.16
£6.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE110418
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
2119140
|
PXT101UK
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Epson
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account