We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE110818 power cable Black 1.8 m Power plug type B C5 coupler
SKU
PE110818
£8.40
£7.00
In stock
Power Cord US Type B - C5, 1.8m
- Can be used in Canada, Mexico, Taiwan, USA
Category: Power Cables
| SKU | PE110818 |
|---|---|
| EAN | 5705965918630 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This US Power cord with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a US power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | SVT |
| Core size | 0.83 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 15 A |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 201 g |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 172 g |
| Packaging data | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 172 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 15 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE110818 power cable Blac...
£8.40
£7.00
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.36
£6.97
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Equip High Quality Power Cord, C7 to 2...
£8.32
£6.93
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.11
£7.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE110818
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
2119140
|
PXT101UK
|
112160
|
88516
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Epson
|
StarTech.com
|
Equip
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account