We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE120405R power cable Black 0.5 m Power plug type K C13 coupler
SKU
PE120405R
£5.98
£4.98
In stock
Power Cord Denmark Type K - C13, 0.5m
- Can only be used in Denmark
Category: Power Cables
| SKU | PE120405R |
|---|---|
| EAN | 5706998773883 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Danish (Type H) Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 107 g |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 116 g |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 116 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE120405R power cable Bla...
£5.98
£4.98
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.35
£6.96
|
Recommended
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£6.12
£5.10
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£6.12
£5.10
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Equip High Quality Power Cord, C7 to 2...
£8.32
£6.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE120405R
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
112160
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Equip
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account