We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE120430R power cable Black 3 m Power plug type K C13 coupler
SKU
PE120430R
£10.18
£8.48
In stock
Power Cord Denmark Type K - C13, 3m
- Can only be used in Denmark
Category: Power Cables
| SKU | PE120430R |
|---|---|
| EAN | 5704327790549 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Danish (Type H) Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input current | 10 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 358 g |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 314 g |
| Packaging data | |
| Package width | 264 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 314 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE120430R power cable Bla...
£10.18
£8.48
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.36
£6.97
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Equip High Quality Power Cord, C7 to 2...
£8.32
£6.93
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE120430R
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
FRU42T5035
|
2119140
|
112160
|
PWR0004E
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Lenovo
|
Epson
|
Equip
|
2-Power
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account