We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE130150 power cable Black 1.5 m C14 coupler Power plug type F
SKU
PE130150
£11.59
£9.66
In stock
Extension Cord C14 - Schuko Female, 1,5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE130150 |
|---|---|
| EAN | 5711045358340 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Extension Power cord C14 to Schuko Female can be used for load connection for an UPS or PDU.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | Power plug type F |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | Power plug type F |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 338 g |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 240 g |
| Packaging data | |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 240 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE130150 power cable Blac...
£11.59
£9.66
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.37
£7.81
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£10.92
£9.10
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.96
£12.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE130150
|
2119140
|
PWR0004E
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Epson
|
2-Power
|
C2G
|
StarTech.com
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account