We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE140300W power extension 3 m White
SKU
PE140300W
£12.90
£10.75
In stock
Extension Cord Schuko with Safety plug, 3m
- Approved for all European Countries
Category: Power Extensions
| AC outlets quantity | 1 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| SKU | PE140300W |
| EAN | 5712505083734 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
With this Extension cord is perfect for extension for devices with Schuko connection with the safety power plug.
| Features | |
|---|---|
| Core size | 1.5 mm² |
| Product colour | White |
| Cable length | 3 m |
| Conductor material | Copper |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 561 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 508 g |
| Package depth | 239 mm |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 82 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE140300W power extension...
£12.90
£10.75
|
Recommended
Microconnect GRU00610W power extension...
£17.71
£14.76
|
Bestseller
Microconnect GRU0065W power extension...
£12.72
£10.60
|
Hot Product
Microconnect GRU0063B power extension...
£11.94
£9.95
|
Popular
Microconnect GRU006B power extension 1...
£10.60
£8.83
|
New
Microconnect GRU006W power extension 1...
£10.60
£8.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE140300W
|
GRU00610W
|
GRU0065W
|
GRU0063B
|
GRU006B
|
GRU006W
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| AC outlets quantity |
N/A
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account