We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE141000W power extension 10 m White
SKU
PE141000W
£29.29
£24.41
In stock
Extension Cord Schuko with Safety plug, 10m
- Approved for all European Countries
Category: Power Extensions
| AC outlets quantity | 1 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| SKU | PE141000W |
| EAN | 5712505083758 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
With this Extension cord is perfect for extension for devices with Schuko connection with the safety power plug.
| Features | |
|---|---|
| Core size | 1.5 mm² |
| Product colour | White |
| Cable length | 10 m |
| Conductor material | Copper |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.48 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.26 kg |
| Package depth | 284 mm |
| Package width | 385 mm |
| Package height | 78 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE141000W power extension...
£29.29
£24.41
|
Bestseller
DELL PA-2E power extension 1 AC outlet...
£29.57
£24.64
|
Popular
DELL Power Cord 1m power extension 1 A...
£38.77
£32.31
|
Recommended
Microconnect GRUCUBE2USB-B3 power exte...
£27.44
£22.87
|
Hot Product
Microconnect MC-GRU0630DK power extens...
£26.45
£22.04
|
New
DELL Power Cord 1m power extension 1 A...
£34.09
£28.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE141000W
|
PA-2E
|
450-12063
|
GRUCUBE2USB-B3
|
MC-GRU0630DK
|
450-13858
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
DELL
|
DELL
|
Microconnect
|
Microconnect
|
DELL
|
| AC outlets quantity |
N/A
|
1
|
1
|
3
|
6
|
1
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account