We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE1413B18 power cable Blue 1.8 m C13 coupler
SKU
PE1413B18
£6.92
£5.77
In stock
Blue power cable C14 to C13, 1,8M
Category: Power Cables
| SKU | PE1413B18 |
|---|---|
| EAN | 5715063079669 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The PE1413B18 is a high-quality, 1.8-meter blue power cable designed with a C14 female connector on one end and a C13 male connector on the other. This durable cable is perfect for connecting devices like computers, monitors, and other equipment to a power source. Benefit from MicroConnect's 20+ years of expertise with a reliable and efficient power solution that meets European design and quality standards. Ensure a secure and stable connection with this essential cable, offering both performance and peace of mind.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Blue |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 160 g |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Warranty period | 25 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 25 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE1413B18 power cable Blu...
£6.92
£5.77
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£6.12
£5.10
|
Recommended
connektgear 10m Mains Extension Power...
£9.91
£8.26
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£6.14
£5.12
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.86
£6.55
|
Popular
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£5.68
£4.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE1413B18
|
RB-310
|
27-0052B
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
PXTNB2SUK6
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account