We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE160818 power cable Black 1.8 m Power plug type J C5 coupler
SKU
PE160818
£8.28
£6.90
In stock
Power Cord Swiss (Type J) - C5, 1.8m
- Can only be used in Liechtenstein, Rwanda, Switzerland
Category: Power Cables
| SKU | PE160818 |
|---|---|
| EAN | 5704327229605 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Swiss Power cord (Type J) with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type J |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type J |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 196 g |
| Package width | 281 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 166 g |
| Packaging data | |
| Package width | 281 mm |
| Package depth | 114 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 166 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE160818 power cable Blac...
£8.28
£6.90
|
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£8.39
£6.99
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.82
£6.52
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.37
£7.81
|
C2G 3m Power Cable Black
£8.16
£6.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE160818
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
2119140
|
PXT101UK
|
88516
|
88514
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Epson
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account