We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect Power cord South Africa Type B+C - C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A-250V, 1.8 m 0.5 m C13 coupler
SKU
MC-SAFBC-C13018
£11.16
£9.30
In stock
Power cord South Africa Type B+C – C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A–250V, 1.8 m
Category: Power Cables
| SKU | MC-SAFBC-C13018 |
|---|---|
| EAN | 5715328199231 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Power cord South Africa Type B+C – C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A–250V, 1.8 m
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect Power cord South Africa T...
£11.16
£9.30
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£9.37
£7.81
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£10.92
£9.10
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.90
£12.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SAFBC-C13018
|
2119140
|
PWR0004E
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Epson
|
2-Power
|
C2G
|
StarTech.com
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account