We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.0ACF cable gender changer USB A USB C Black
SKU
USB3.0ACF
£6.10
£5.08
In stock
USB-A to USB-C Adapter, Black
- SuperSpeed data: 10 Gbps
- USB 3.2 Gen 2×1
- Backwards compatible with previous USB versions
- 56kΩ pull-up resistors
Category: Cable Gender Changers
| SKU | USB3.0ACF |
|---|---|
| EAN | 5711783978275 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
For easily connecting a device with a USB Type A connection with a USB-C cable.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 121 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 77 mm |
| Package weight | 12 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.0ACF cable gender ch...
£6.10
£5.08
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.42
£4.52
|
Recommended
StarTech.com Replacement USB Keyboard...
£5.29
£4.41
|
StarTech.com Replacement PS/2 Keyboard...
£5.14
£4.28
|
Popular
StarTech.com 2 Port USB A Female Slot...
£7.04
£5.87
|
Hot Product
Sandberg Adapter DVI-M - HDMI-F
£8.32
£6.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.0ACF
|
HDHDPORT-005
|
GC46FMKEY
|
GC46MFKEY
|
USBPLATE
|
507-39
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Sandberg
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account