We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD interface cards/adapter
SKU
USB3.0SATA2.5SSDHDD
£19.03
£15.86
In stock
SATA cable USB3.0 to 2.5" Gb/s adapter, 0.20m
- No power adapter required
- length: 20cm
- Chipset: JMB578
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | USB3.0SATA2.5SSDHDD |
|---|---|
| EAN | 5712505742976 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
With this SATA cable you can get access to a SATA SSD pr HDD from your laptop. You can also connect to external drives everywhere with this SATA to USB adapter cable.
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 0.3 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Features | |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 34 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Cable length | 0.3 m |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.0SATA2.5SSDHDD inter...
£19.03
£15.86
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£26.27
£21.89
|
StarTech.com 7 Port PCI USB Card Adapter
£22.36
£18.63
|
Recommended
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...
£16.28
£13.57
|
Bestseller
Digitus 2-Port Serial Interface Card,...
£19.15
£15.96
|
Hot Product
StarTech.com IDE to SATA Hard Drive or...
£17.63
£14.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.0SATA2.5SSDHDD
|
USA-19HS
|
PCIUSB7
|
USB3SPLATE
|
DS-30000-1
|
IDE2SAT2
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Tripp Lite
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
StarTech.com
|
| Host interface |
N/A
|
USB
|
PCI/PCI-X
|
IDC
|
PCIe
|
IDE
|
| Internal |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
N/A
|
Serial
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
Serial
|
SATA
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account