We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1C-LEN interface cards/adapter
SKU
USB3.1C-LEN
£42.38
£35.32
In stock
USB-C to Square Lenovo Plug adapter
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | USB3.1C-LEN |
|---|---|
| EAN | 5706998631008 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
USB3.1C-LEN supports all the square power adapters of the old Lenovo laptops to USB Type C new laptop charging. Making it great for recycling your old laptop charger in your company or home. USB3.1C-LEN supports the latest USB Type C Power Delivery protocol, automatically recognizes the end device needed power and adapt the voltage and current to best suit the end device charging purpose, range from 5V3A, 9V@3A, 12V@3A, 15V@3A and 20V@3A.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 38 g |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 48 g |
| Packaging data | |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 48 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.1C-LEN interface car...
£42.38
£35.32
|
New
Epson UB-P02II
£42.42
£35.35
|
Popular
Epson UB-S01
£42.42
£35.35
|
Recommended
Epson UB-S09
£38.10
£31.75
|
Bestseller
StarTech.com 4 Port PCI Express PCIe S...
£43.10
£35.92
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port PCI Express Low Pr...
£36.35
£30.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1C-LEN
|
C32C823891
|
C32C823361
|
C32C823861
|
PEXUSB3S4V
|
PEXUSB4DP
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Host interface |
N/A
|
Parallel
|
Serial
|
Serial
|
PCIe
|
PCIe
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
N/A
|
Parallel
|
Serial
|
Serial
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account