We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1CA3A USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 3 m USB A USB C Black
SKU
USB3.1CA3A
£10.60
£8.83
In stock
USB-C to USB3.2 Gen 1 Type A Cable, 3m
- For super-fast synching and charging 15W
- SuperSpeed data transmission up to 5 Gbps
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- USB 3.0 and USB 3.1 Gen 1 are now identified as USB 3.2 Gen 1, offering data transfer speeds of up to 5 Gbps.
Category: USB Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | USB3.1CA3A |
| EAN | 5706998524539 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This USB cable is for connection between USB Devices with USB-C socket (E.g. Newer laptops, Smartphones) the a USB Host (e.g. USB Hub, computer or a wall plug with USB input. Data transfer rate up to 5 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 3 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 116 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 116 g |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 138 g |
| Packaging data | |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 138 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.1CA3A USB cable USB...
£10.60
£8.83
|
New
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£15.76
£13.13
|
Popular
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.41
£12.01
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£9.06
£7.55
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
Hot Product
Microconnect USB3.0AA5B USB cable USB...
£10.88
£9.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CA3A
|
8-0754-12
|
90A051945
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
USB3.0AA5B
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Microconnect
|
| Connector 2 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account