We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1CA5AMP USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 m USB C USB A Black
SKU
USB3.1CA5AMP
£33.59
£27.99
In stock
USB 3.2 Gen 1 A to USB-C 3.2 Gen 1 Cable - 5m Cable, 5 Gbit/s
- Power: 5V/1.5A - 7.5W
- SuperSpeed data transmission 5 Gbps
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Active Repeater cable, NONE bi-directional
- Signal Goes from USB A to USB-C
- USB 3.0 and USB 3.1 Gen 1 are now identified as USB 3.2 Gen 1, offering data transfer speeds of up to 5 Gbps.
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | USB3.1CA5AMP |
| EAN | 5704174889397 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
This USB-A to USB-C 5m Active Cable connects your computer, tablet, notebook, MacBook, Chromebook, smartphone or other compatible USB-C device to a USB-A keyboard, printer, portable hard drive, patch panel or other peripheral.
Built-In Signal Booster for Peak Performance
Just connect the active cable's USB-C plug to your computer's USB port and the USB-A male connector to a USB device cable to extend your total connection.
The bus-powered signal booster ensures USB 3.1 Gen 1 data transfer speeds up to 5 Gbps with no signal loss. The cable is backward compatible with previous USB generations, so you can use it with legacy equipment.
Built-In Signal Booster for Peak Performance
Just connect the active cable's USB-C plug to your computer's USB port and the USB-A male connector to a USB device cable to extend your total connection.
The bus-powered signal booster ensures USB 3.1 Gen 1 data transfer speeds up to 5 Gbps with no signal loss. The cable is backward compatible with previous USB generations, so you can use it with legacy equipment.
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 230 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 230 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 260 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 260 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.1CA5AMP USB cable US...
£33.59
£27.99
|
Zebra USB2.0 - miniUSB2.0 USB cable US...
£33.48
£27.90
|
Bestseller
Datalogic Straight Cable - Type A USB...
£30.95
£25.79
|
Hot Product
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro
£30.17
£25.14
|
Popular
Lindy 20m USB 2.0 Active Extension
£31.51
£26.26
|
Recommended
StarTech.com 50ft (15m) Active USB 2.0...
£36.60
£30.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CA5AMP
|
P1031365-055
|
CAB-438
|
42780
|
42631
|
USB2HAB50AC
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Zebra
|
Datalogic
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
USB A
|
Mini-USB B
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account