We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1CPD35MM interface hub Black
SKU
USB3.1CPD35MM
£24.71
£20.59
In stock
USB-C male to Minijack Audio & USB-C PD charging female
- Support PD 100W
- Support digital Hi-Res Audio
- Support QC 18W
- Plug and play
- Supports Mac address pass through functionality
- Mac OS 8.6 or above/Linux/Chrome OS/Win XP/Win 7/8/10 Android System
Category: Interface Hubs
| Ports quantity | 2 |
|---|---|
| SKU | USB3.1CPD35MM |
| EAN | 5704174799443 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
This is a USB-C Hi-Res audio adapter with PD&QC charging , which allows to connect USB-C enabled PC, laptop or PC to your 3.5mm audio headphone, headsets, speakers or microphones, helping you to enjoy music or record what you want to record while charging your phone. The USB-C female port can charge for the host and supply power for the adapter at the same time.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 2 |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE FCC |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Performance | |
| Certification | CE FCC |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 24 g |
| Package weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 25 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE FCC |
| Cable colour | Black |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Certificates | |
| Certification | CE FCC |
| Other features | |
| Mac compatibility | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.1CPD35MM interface h...
£24.71
£20.59
|
Recommended
StarTech.com 4 Port Black USB 2.0 Hub
£21.89
£18.24
|
Popular
StarTech.com 7 Port Black USB 2.0 Hub
£28.92
£24.10
|
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£36.18
£30.15
|
Bestseller
D-Link DUB-H4 480 Mbit/s
£28.01
£23.34
|
Hot Product
StarTech.com Portable 4 Port SuperSpee...
£23.41
£19.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CPD35MM
|
ST4202USBGB
|
ST7202USBGB
|
ST4300USB3EU
|
DUB-H4/E
|
ST4300MINU3B
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
D-Link
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
2
|
4
|
7
|
5
|
4
|
4
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account