We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.2CFFA cable gender changer USB C Black
SKU
USB3.2CFFA
£8.06
£6.72
In stock
Premium USB4 40G 240W Adapter Female-female
- 40Gbps data
- 8K@60Hz
- 240W Power
- Aluminium Shell
- Backward compatible
Category: Cable Gender Changers
| SKU | USB3.2CFFA |
|---|---|
| EAN | 5704174892113 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This USB4 female to female adapter is suitable for all USB-C cables you need connected to extend their reach or to change connectors at the ends. It is backwards compatible but supports up to USB4 Gen 3.2.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This USB4 female to female adapter is suitable for all USB-C cables you need connected to extend their reach or to change connectors at the ends. It is backwards compatible but supports up to USB4 Gen 3.2.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect USB3.2CFFA cable gender c...
£8.06
£6.72
|
StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable...
£9.46
£7.88
|
Recommended
StarTech.com HDMI to HDMI Adapter, Hig...
£9.44
£7.87
|
StarTech.com 2 Port USB A Female Slot...
£7.04
£5.87
|
Bestseller
Sandberg Adapter DVI-M - HDMI-F
£8.32
£6.93
|
Popular
StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable...
£9.46
£7.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.2CFFA
|
HDMIDVIFM
|
GCHDMIFF
|
USBPLATE
|
507-39
|
HDMIDVIMF
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
StarTech.com
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account