We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB4CC1-240W USB cable USB4 Gen 3x2 1 m USB C Black
SKU
USB4CC1-240W
£19.58
£16.32
In stock
USB-C to USB-C cable 1m Premium, 240W, 40Gbps, USB4 Gen 3x2
- TPE Halogenfree
- 40Gbps
- 8k60Hz
- 240W
- Works with Thunderbolt 4
- Supports DP1.4 altmode and displaylink
Category: USB Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| SKU | USB4CC1-240W |
| EAN | 5715063357125 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 40Gbps datas transfers, 240W of Power Delivery, 48V/5A of Fast-Charging performance, and even 7680 × 4320p Ultra HD 8K video output at 60Hz! It's amazing and it's all here in this cable.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 40Gbps datas transfers, 240W of Power Delivery, 48V/5A of Fast-Charging performance, and even 7680 × 4320p Ultra HD 8K video output at 60Hz! It's amazing and it's all here in this cable.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Weight | 63 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Width | 90 mm |
| Weight | 63 g |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 70 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 90 mm |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USB4CC1-240W USB cable US...
£19.58
£16.32
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£19.43
£16.19
|
Hot Product
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£15.77
£13.14
|
Digitus USB 2.0 Active Extension Cable
£17.09
£14.24
|
Popular
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£15.88
£13.23
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 5m, Ma...
£20.21
£16.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB4CC1-240W
|
90A052065
|
8-0754-12
|
DA-70130-4
|
42817
|
345408
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Digitus
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB4 Gen 3x2
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account