We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBAMB510 USB cable USB 2.0 10 m USB A Mini-USB B Black
SKU
USBAMB510
£16.14
£13.45
In stock
USB 2.0 Cable, 10m
- Hi-Speed data transfers of up to 0.48 Gbit/s
- For synching and charging
- Suitable for numerous mobile devices such as smartphones, cameras and MP3 players
Category: USB Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USBAMB510 |
| EAN | 5704174141594 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This USB cable is for connection of external USB devices with Mini USB Type B 5-pin sockets (e.g. HDD enclosure or MP3-player) to the USB Host (USB hub, Wall plug with USB, Computer or Notebook). Data transmission up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Cable length | 10 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable diameter | 4.2 mm |
| Weight | 40 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.2 mm |
| Cable length | 10 m |
| Weight | 40 g |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 258 g |
| Packaging data | |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 258 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USBAMB510 USB cable USB 2...
£16.14
£13.45
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£19.34
£16.12
|
Hot Product
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.45
£12.04
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
Digitus USB 2.0 Active Extension Cable
£17.09
£14.24
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 5m, Ma...
£18.65
£15.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBAMB510
|
90A052065
|
90A051945
|
519779
|
DA-70130-4
|
345408
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Digitus
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
Mini-USB B
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account