We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBETHM interface cards/adapter
SKU
USBETHM
£27.58
£22.98
In stock
USB 2.0 A - RJ45 Console Cable, 1.8m
- Full supports for Windows, MAC and Linux
- Chipset: FT232R+ZT213
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | USBETHM |
|---|---|
| EAN | 5704174066989 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This USB console cable enables you to create a direct connection from the USB 2.0 port to your laptop or computer to the RJ45 console port on your server, router, firewall or switch.
| Technical details | |
|---|---|
| Chipset | FT232RL+ ZT213CHIP |
| Cable type | USB Console Cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Chipset | FT232RL+ ZT213CHIP |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
|---|---|
| Chipset | FT232RL+ ZT213CHIP |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Cable type | USB Console Cable |
| Chipset | FT232RL+ ZT213CHIP |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USBETHM interface cards/a...
£27.58
£22.98
|
Bestseller
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£29.42
£24.52
|
New
Epson UB-S09
£38.83
£32.36
|
Recommended
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£32.50
£27.08
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port PCI Express Low Pr...
£37.30
£31.08
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£24.95
£20.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBETHM
|
ICUSB232PRO
|
C32C823861
|
42805
|
PEXUSB4DP
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Epson
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
Serial
|
N/A
|
PCIe
|
USB
|
| Internal |
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Output interface |
N/A
|
N/A
|
Serial
|
N/A
|
USB 2.0
|
Serial
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account