We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-Black--UK
SKU
409907456
£7.26
£6.05
In stock
Wall Adapter-USB-C-20W-Black-UK
- Built using quality materi als toensure maximum performanceand connectivity
- High-speed USB-C PD output delivers up to 20W of power to your smartphone, tablet or other USB-C devices
- mophie wall adapters come with a 2 year warranty
Category: Mobile Device Chargers
| SKU | 409907456 |
|---|---|
| EAN | 0840056137943 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | Y |
Accelerated charging for USB-C devices.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Maximum power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 8536699099 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 98 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 98 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8536699099 |
| Commodity code | 8536699099 |
You may also be interested in
| Product |
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-Black--UK
£7.26
£6.05
|
Hot Product
Sandberg Car Charger 2USB 1A+2.1A SAVER
£8.58
£7.15
|
Recommended
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£10.00
£8.33
|
CoreParts MSPA1018 mobile device charg...
£8.32
£6.93
|
Popular
CoreParts MSPA7061 mobile device charg...
£8.32
£6.93
|
Bestseller
CoreParts MSPP2860B mobile device char...
£8.32
£6.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
409907456
|
340-40
|
MBXAP-AC0007
|
MSPA1018
|
MSPA7061
|
MSPP2860B
|
| Manufacturer |
ZAGG
|
Sandberg
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Charger type |
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account